طراحی و اجرای نورپردازی داخلی و خارجی

نورپردازی داخلی و خارجی

نورپردازی نقاط مختلف بنا اعم از نمای ساختمان، نمای داخلی و حیاط امر مهمی است که تاثیر به سزایی در زیبایی و حتی کاربرد این فضاها می‌گذارد. نور و سایه دو عامل بصری با نقش پررنگ هستند که به کارگیری درست آن‌ها، می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی ایجاد کند.

نورپردازی امری فرای ایجاد روشنایی در محیط است. زمانی که ما از نورپردازی حرف می‌زنیم، منظورمان طراحی و چیدمان درست منابع نوری به منظور خلق فضای دکوراتیو دلخواه است. به همین دلیل نورپردازی نمای ساختمان، نمای داخلی و حیاط آن دارای روش‌ها و سبک‌هایی است که شما را در رسیدن به نتیجۀ مطلوب یاری می‌کنند.

اصول و ضوابط نورپردازی نورپردازی داخلی و خارجی ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

اولین نکته مهم در نورپردازی داخلی و خارجی ساختمان

 • توجه به رنگ و شدت نورها می باشد
 • مسئله دیگر این است که نورها نباید به داخل ساختمان نفوذ داشته باشند زیرا باعث اذیت ساکنین آپارتمان می شوند و اما نکته دیگر آن است که منبع نور نباید جز در موارد خاص دیده شود.

نورپردازی باید هدفمند باشد و باعث زیبایی بیشتر بنا شود هماهنگی رنگ نورها با رنگ متریال های انتخاب شده ، یکی از مهمترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای نور پردازی به آن توجه کرد ،همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که کدام جنبه معماری باید مورد تاکید قرار بگیرد یکی دیگر از ضوابط در مورد طراحی نورپردازی نمای ساختمان در مورد هماهنگی با محیط اطراف و آرایش دیواره های صاف و یکدست در تناسب با ابنیه مجاور می باشد.

سبک‌های نورپردازی خارجی ساختمان

ابتدا باید نوع و کاربری ساختمان را در نظر گرفت. آیا ساختمان مسکونی است؟ موزه یا تجاری است؟ آیا جزو نمادهای شهر است؟ قرار است بر کدام ویژگی‌های نما تاکید شود؟

پس از پاسخ به چنین سوال‌هایی می‌توانیم یکی از سبک‌های زیر را انتخاب کنیم:

 • نورپردازی با تاکید روی خصوصیات و المان‌های معماری: در این روش که بیشتر برای ساختمان موزه‌ها، نمادهای شهری و… استفاده می‌شود، نورپردازی در راستای برجسته و پررنگ‌تر نشان دادن چین‌وشکن‌ها و زوایای طراحی بنا به کار می‌رود.
 • نورپردازی یکدست: در این سبک برای نورپردازی کل ساختمان فقط از یک طیف رنگی استفاده می‌کنند. این نوع نورپردازی مناسب خانه‌های مسکونی و مجتمع‌های تجاری است.
 • نورپردازی از داخل به بیرون ساختمان: در این روش منابع نوری در داخل ساختمان نصب می‌شود. مانند لبه‌های داخلی پنجره‌ها. این نوع نورپردازی معمولا فقط بخش‌هایی از ساختمان را روشن می‌کند و برای تمام انواع بناها به کار می‌رود.

روش‌هایی برای اجرای نورپردازی داخلی

دست شما در این زمینه بسیار باز است. انواع تکنیک‌ها، روش‌ها و ایده‌های از قبل اجراشده‌ای وجود دارند که می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کنند.

برخی از پرکاربردترین تکنیک‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • استفاده از نور مخفی: این تکنیک تقریبا برای هر فضایی مناسب است. وقتی منبع نور مشخص نبوده و فیلتر شود، حس آرامش بیشتری در فضا ایجاد می‌شود.
 • استفاده از نورهای کفی و آباژورها: لازم نیست همیشه منابع نوری روی سقف نصب شوند. می‌شود برای فضاهایی مانند اتاق خواب از نور چند آباژور یا نورهایی که پای دیوار نصب می‌شوند استفاده کرد.
 • نورنقطه‌ای برای پلکان: برای زیباتر و البته روشن شدن پلکان داخلی، از نورهای نقطه‌ای استفاده کنید.
 • نور پردازی فضاهای فرورفته: برخی دیوارها برای تعبیۀ بوفه یا کتابخانه دارای فرورفتگی هستند. استفاده از چراغ‌های هالوژن برای روشن کردن این فضاها و طبقات آن‌ها، بسیار کارآمد و موثر است.
 • استفاده از نور پردازی چند لایه: این تکنیک بیشتر در سرسراها انجام می‌شود. در این روش منبع اصلی نور لوستر است و در حاشیۀ دیوار نور مخفی کار می‌شود. برای تکمیل این تکنیک از آباژورهای پایه‌بلند هم استفاده می‌کنند.
 • استفاده از نور متمرکز: این نوع نورپردازی برای روی میز غذاخوری، جزیره‌های آشپزخانه، روی میزهای بازی مانند بیلیارد و… کاربرد دارد. با این تکنیک توجه افراد به جایی که معمولا محلی برای دور هم جمع شدن است جلب می‌شود.
 • روی روشنایی دیوارها تمرکز کنید: برای فضاهایی که قرار است در آن آرامش و سکون بیشتری برقرار باشد، به جای سقف دیوارها را روشن کنید. برای این کار می‌توانید از لامپ‌های هالوژن یا LED‌های ریسه‌ای استفاده کنید.

نورپردازی از کف

در نورپردازی داخلی و خارجی ساختمان روش دیگر روشنایی از کف زمین است، در این روش چراغها روی سطح کف مانند زمین یا تراس قرار می گیرند و از پایین، بالای ساختمان را روشن می کنند.

در این روش لامپها باید اندکی قوی تر باشد تا ارتفاع بیشتری را روشن کنند، این لامپها معمولا ۷۰ واتی بوده و به همین خاطر مصرف نسبتا بالایی دارند. همانطور که در شکل زیر مشخص است بهترین مکان برای نصب این لامپها فاصله بین پنجره ها است. برای طبقه های بالایی می توانید از لامپ های ضعیف تر استفاده کنید زیرا ارتفاع کمتری نیاز به روشنایی دارد.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید اطلاعات تماس